top of page

Průvodci

Ing. Michaela Možišová
zakladatelka a průvodkyně v lesním klubu

K přírodě jsem měla velmi kladný vztah od útlého dětství. Své mládí jsem prožila na vesnici, v dětských táborech, kde jsem se naučila mnoho dovedností a znalostí spjatých s přírodou, které jsem ráda předávala mladším. To mě také motivovalo vystudovat Mendelovu univerzitu obor Zahradnictví. Tvůrčí schopnosti z Floristické střední školy a mnohaletou praxí jsem v průběhu let zdokonalovala a mohla tak doladit do posledního detailu. Ráda bych své zkušenosti předala dětem. Své teoretické a praktické dovednosti jsem měla možnost načerpat v rakouském Tullnu na stáži. V roce 2017 jsem se odstěhovala do kanadského Vancouveru, kde jsem se zdokonalila v mnoha směrech zejména v anglickém jazyce.

Následně jsem působila jako lektorka anglického jazyka pro nejmenší v jazykové škole. V práci s dětmi se snažím zrcadlit své zkušenosti také v oblasti jogy a tance.

MgA. Markéta Schejbalová
průvodkyně v lesním klubu, výtvarnice

Žena, máma, umělkyně, textilní výtvarnice, laktační poradkyně a průvodkyně, kterou život vede na nejrůznější místa a dopřává úžasná dobrodružství. Vztah k dětem jsem v sobě prohloubila s narozením vlastní dcery. Touha ukázat jak řešit každodenní situace, jak pracovat s emocemi co nejsrozumitelněji, jak komunikovat. 

Kamínek mě a mou dcerku nejprve přivítal jako nadšenou zájemkyni o alternativu ke klasické školce. Záhy jsem ale zjistila, že chci být její součástí a patřit také do kolektivu pedagogů. Vnímat děti a učit se s nimi nejen z pozice maminky, ale také jim nabídnout vlastní znalosti a dovednosti. Být průvodcem na začátku jejich životní cesty. Učit je komunikovat, poznávat jeden druhého i samy sebe, naslouchat jim, psát příběhy do vzpomínek na dětství, vytvářet kolektiv respektujících se přátel, podporovat je ve vztahu k přírodě a samostatnému uvažování o tom, jak se společně můžeme doplňovat, pracovat, tvořit. 

Prvním impulzem pro mě byla střední škola, kde jsme vystudovala umělecký obor Textilní výtvarnictví a měla možnost prezentovat své nápady, obhajovat návrhy a konstruktivně debatovat s těmi nejlepšími  ve svém oboru. Hodně jsme tvořili v kolektivu. Inspiraci jsme získávali na plenérech v horách, na rozkvetlé louce nebo lesní cestě.

Milena Arazimová
průvodkyně v lesním klubu

Vystudoval jsem gymnázium a střední pedagogickou školu obor učitelství  v Boskovicích u Brna. Celý život jsem pracovala jako učitelka v mateřské škole.

Začátek mé kariéry odstartovalo narození prvního syna. Díky němu jsem se začala sama vzdělávat v rodičovství skrz různé knížky, až jsem se dopracovala k inspirativnímu vedení dětí krásně popsané, Katkou Královou, pod názvem: Výchova Nevýchovou a na tento koncept jsem se velmi rychle vnitřně napojila. Práce s dětmi je krásná. Má smysl a myslím, že je to to nejhezčí, co nás dospělé v životě potkává. Já jsem ji zasvětila celý svůj život. 

Miroslava Hochmannová   
průvodkyně v lesním klubu

03_edited.png

V roce 2022 jsem absolvovala kurz Montessori lesní pedagogiky a v tomto duchu povedeme Kamínek. Mám mnohaletou zkušenost se sborovým zpěvem, působila jsem mimo jiné v Akademickém sboru Janáčkova divadla v Brně.

Lesní klub Kamínek je pro mě srdcovým projektem, díky kterému bych ráda umožnila všem jeho malým členům prožít krásné roky v přírodě, v každodenním kontaktu s přírodou a v laskavém a respektujícím prostředí, stejně jako to má moje dcera.

Lesní pedagogika mě naučila vnímat děti jako kamarády, respektovat je a provádět lesním světem se vším co k tomu patří. Myšlenka lesního klubu mne oslovila především proto, že spojuje mé záliby a koníčky spolu se vzděláním dětí v lesním prostředí. Nejraději pozoruji jejich nápaditost a fantazii. Přijďte někdy na Kamínek, uvidíte sami :)

ja.jpg

Na vysoké škole, kde jsem záhy  vystudovala prostorovou tvorbu, jsem poznala, jak věci plánovat, spočítat si a následně realizovat. To vše pak aplikovala v návrhářské firmě, kde jsem měla možnost získat mnoho zkušeností.

Obrovským přínosem pro mne byla cesta do Anglie a na Nový Zéland. Cestování mě naučilo pracovat se strachem a posílilo sebedůvěru.

Nyní se zabývám laktačním poradenstvím, předporodní přípravou ke kojení a organizací podpůrných skupinek pro maminky s dětmi. Mám ráda přírodu, tvoření, sport a vše živé. Našim dětem přeji, aby se vymanily z přetechnizovaného světa a užily spokojené dětství s kamarády v přírodě a v pohybu, stejně jako jsem tomu měla já.

Objevování a zkoumání přírody vnímám jako nejlepší cestu a základ pro úspěšné učení. Není nad vnitřní motivaci, kterou díky skutečně odžitým a osahaným zážitkům děti získávají. Pobyt venku napomáhá tělesné a duševní pohodě a dobrému zdraví, proto ho dětem dopřejme.

Dětský smích nebo jejich pravdivost, otevřenost, spontánnost jsou nakažlivé. Je úžasné a naplňující sledovat jejich pokroky a být jejich průvodcem. Nemalým bonusem je, že při této práci mohu zúročit svůj velký koníček, kterým je psychologie. Mimo jiné jsem absolvovala kurz Respektovat a být respektován. Dále se věnuji nepravidelnému cvičení jógy a ráda si čtu o zdraví a zdravém životním stylu a pokud mi nestačí pravidelné procházky s oblibou jezdím na kole. Ráda se vnitřně rozvíjím, jsem optimista a mám ráda lidi, zvířata a přírodu, protože věřím, že vše se vším souvisí.

hochmannova

Jsem žena, která celý život zkoumá a objevuje. Po narození syna ke mně přišlo mnoho otázek a já hledala odpovědi. Nacházela jsem ve studiu Školy vědomého rodičovství, které bylo bránou pro vše následující. V roce 2012 jsem jako poutnice putovala přes Pyreneje až k Atlantiku s velkou pokorou, otevřeným srdcem za hlasem své duše. Po návratu jsem věděla, že tělo a pohyb nás vedou k sobě. Věděla jsem, že chci pracovat s dětmi. Respektovat jejich jedinečnost a inspirujícími podměty je vést k jejich nadání. Být jim nablízku při prvních krůčcích v uchopování sebe a okolního světa. Společně s nimi se nechat okouzlit nádherou přírody a ukázat jim naše nerozlučné spojení.

J s e m :

  • lektorkou pohybově-hlasových aktivit pro děti, rodiče s dětmi a těhotné ženy
     

  • loutkoherečka divadla PUK v poetickém představení Haló, Jácíčku 
     

  • tanečnicí skupiny Pohyb JáMy
     

  • absolventkou somatického výcviku Vědomé tělo s Renou Milgrom, který vychází z moudrosti vnímajícího těla v pohybu /zdroj Labanova pohybová analýza/. Je pro mě nekonečnou inspirací pro moje pohybové lekce s  dětmi i dospělými, jelikož předávání poznání prožitkem se mnou bytostně rezonuje

Sebastian Prax   
průvodce v lesním klubu

prax.jpg

průvodce tradicemi nativních kmenů, hudebník a spisovatel
V mládí jsem trávil spoustu času v lese a poznával řeč přírody. Pět let jsem byl součástí skautského oddílu v Náchodě. Vystudoval jsem Jiráskovo Gymnázium a Přírodovědeckou fakultu UK. Během dospívání jsem strávil čtrnáct měsíců v Indii a zabývám se též tradicemi nativních amerických kmenů, pořádám setkání v lesích a provádím mladé lidi na cestě za sebepoznáním. Napsal jsem knihu Hledání střední cesty, ve které popisuji svůj návrat k přírodě. 

Aktuálně působím též na Rabouni v seberozvojovém centru, kde jsme postavili devítimetrové týpí, ve kterém částečně žiju. Věnuji se též zemědělství a regenerativním přístupům k naší krajině, překládám z několika jazyků a pořádám koncerty indiánských písní. V lesním klubu působím převážně v době letních prázdnin jako průvodce na letních příměstských táborech. Dále se aktivně podílím na vybraných hudebních událostech pořádaných klubem.

bottom of page